رزین سیلیکونی

رزین سیلیکونی

مدیر نظر 0 مرداد ۲۹, ۱۳۹۸

رزین سیلیکونی چیست؟

رزین های سیلیکونی از اتم های سیلیسیم و اکسیژن تشکیل شده اند که همین ساختمان مقاومت بیشتر آن ها در برابر گرما را سبب می گردد. این رزین ها پایه ی معدنی دارند و کربن و نیتروژن و هیدروژن را می توان به ساختار آن ها افزود.
ساختار اصلی رزین با پیوند اتم سیلیس و اکسیژن با یکدیگر رشد می کند و بنیان های آلی اضافه شونده همانند آلکیل و بنیان آریل اغلب به سیلیسیم اتصال می یابند. ترکیبات سیلیکونی در سه نوع گوناگون ساخته می شوند:
1- روغن های سیلیکونی
2- سیلیکون کلروکائوچو
3- رزین های سیلیکونی
رزین های سیلیکونی را پلی سیلوکسان هم می نامند. ترکیبات هالوژن دار هیدروکربورهای اشباع شده در دمای بالا مستقیماً با سیلیسیم ترکیب می شوند و آنچه به دست می آید مونومری به نام سیلان است.
وجود سیلیس در این رزین ها سبب می گردد که در برابر مواد شیمیایی و گرمازا مقاومت بسیاری از خود نشان دهند. از سوی دیگر وجود ترکیبات آلی در این رزین ها باعث می شود تا میزان فعالیت شیمیایی خاصیت انحلال پذیری و نرمی این گونه ترکیبات افزایش یابد. هرچه سهم ترکیبات آلی در این رزین بیشتر باشد طبیعت آن به سوی ترکیبات آلی گرایش خواهد یافت.
رزین های سیلیکونی معمولاً به حالت محلول عرضه می گردند زیرا بافت مولکولی ویژه و متراکم آن ها در صورت عرضه این رزین به حالت صددرصد کاربردشان را دشوار می سازد. معمولاً رزین های سیلیکونی با درصد جامد 50 تا 80 درصد حمل می شوند. وزن مولکولی آن ها حدود 2000 تا 5000 است و در 200 تا 250 درجه سانتیگراد پخت می گردند. چنانچه بخواهیم آن را در دمای اتاق خشک کنیم می بایست از خشک کن های فلزی (روی یا منگنز یا کبالت) استفاده نماییم. این رزین ها چسبندگی خوبی به آلومینیوم و فولاد دارند و در حلال های قطبی مانند متیل الکل های سبک به سختی اما در کتون ها و حلال های آروماتیک به خوبی حل می شوند.
برای رقیق کردن بهتر است از مخلوط چند حلال (برای مثال تولوئن یا زایلن یا سیکلوهگزانون تولوئن یا زایلن با اتیل یا بوتیل استات زایلن با بوتانل) استفاده نمود.
کاربرد رزین های سیلیکونی:
رزین های سیلیکونی در رنگ هایی به کار می روند که برای آن ها مقاومت در برابر گرما نیاز باشد. البته این رزین ها قیمت بالایی ندارند. رزین های سیلیکونی به گستردگی در صنایع الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.
سازگاری:
این گونه رزین ها می توانند همراه با پلی ایزوسیانات ها در دمای اتاق پخت شوند و مقاومت خوبی در برابر خوردگی و دما از خود نشان دهند. به هنگام انبارداری نمی بایست با سرب یا ترکیبات سرب تماس یابند. این رزین ها با با رزین های سیلیکونی اصلاح شده سازگارند و نیز با آلکید ملامین اوره و اپوکسی اندکی سازگاری دارند. لازم به توجه است که این گونه رزین ها با روغن بزرک سازگار نیستند.


رزین سیلیکونی

رزین سیلیکونی

رزین سیلیکونی

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی و توسعه توسط فناوری اطلاعات زیفا